All Exams  >   CLAT  >   4 Months Preparation Course for CLAT UG  >   All Questions

All questions of Time, Speed and Distance for CLAT Exam

A certain distance is covered at a certain speed. If half of this distance is covered in double the time, the ratio of the two speeds is
  • a)
    4 :1
  • b)
    1 : 4
  • c)
    2 : 1
  • d)
    1 : 2
Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?

Let distance 'x' is covered by speed 'S' in time 't'
i.e. S=x/t ...(1)

Now if new speed is 's' which is covered half of distance (x) in double time (t)

i.e. distance for speed 's' = x/2 (half of actual distance)

and time taken by speed 's' = 2t (double of actual time)

Then, s = (x/2)/2t = (1/4)×(x/t)

Putting x/t = S from eqn. (1)

=> s = (1/4)×S
=> S:s = 4:1

A person crosses a 600 m long street in 5 minutes. What is his speed in km per hour?
  • a)
    3.6
  • b)
    7.2
  • c)
    8.4
  • d)
    10
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Given Distance = 600m = 0.6km and time =5min = 1/12 hour by formula Speed = distance/time => Speed = 0.6/(1/12) km/hour => Speed = 0.6×12 km/hour => Speed = 7.2km/hour Thus option B is correct

If a boy takes as much time in running 10 m as a car takes in covering 25 m, the distance covered by the boy during the time the car covers 1 km is
  • a)
    400 m
  • b)
    40 m
  • c)
    250 m
  • d)
    650 m
Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?

Shanaya Sharma answered
Let in t time , boy covers 10m and car covers 25m.
for car , 1m distance is covered in t/25
Then , 1km is covered in = (t/25)*1000 = 40t

In t time , boy covers = 10m
So in 40t time , boy covers = 40*10=400m
Correct option is a) 400m

A train crosses a platform of length 350 m in 12 sec and a man standing on platform in 2 sec. Find the speed of train.
  • a)
    100 km/h
  • b)
    126 km/h
  • c)
    130 km/h
  • d)
    None
  • e)
    All of the above
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Shanaya Sharma answered
Let the length of train be x m. Since the train crosses the man in 2 sec Speed of train = x/2 m/s Also it crosses the platform of length 350 m in 12 sec So speed of train = (350+x)/12 Equating both the speeds of train ,we get x/2 = (350+x)/12 x = (350+x)/6 6x = 350+x 5x = 350 x = 70 Thus length of train = 70 m Now, speed of train = 70/2 = 35 m/s = 35/1000*3600 = 35/5*18 =126 km/hr

Mr.Kavin walks at 4/5 of his normal speed and takes 60 minutes more than the usual time. What will be the new time taken by Mr. Kavin?
  • a)
    260 minutes
  • b)
    235 minutes
  • c)
    220 minutes
  • d)
    300 minutes
Correct answer is option 'D'. Can you explain this answer?

4/5 of speed = 5/4 of original time
5/4 of original time = original time + 60 minutes;
1/4 of original time = 60 minutes;
Thus, original time = 60*4 = 240 minutes = 240 + 60 = 300 minutes

A man traveled 100 km by Bike in 2 hours. He then traveled in Bus for 8 hrs and then Train in 9 hrs. Ratio of Speeds of Bus to Train is 4:5. If speed of train is 4/5 of Bike speed then the entire journey covered by him in Km is?
  • a)
    516 Km
  • b)
    616 Km
  • c)
    716 Km
  • d)
    816 Km
  • e)
    None
Correct answer is option 'C'. Can you explain this answer?

Aarav Sharma answered
Given information:
- Distance traveled by bike = 100 km
- Time taken by bike = 2 hours
- Time taken by bus = 8 hours
- Time taken by train = 9 hours
- Ratio of speed of bus to train = 4:5
- Speed of train = 4/5 of bike speed

Calculating the speed of bike:
- Speed = Distance/Time = 100/2 = 50 km/hr

Calculating the speed of train:
- Speed of train = 4/5 * 50 = 40 km/hr

Calculating the speed of bus:
- Let the ratio of speed of bus to train be 4x and 5x respectively
- Total distance traveled by bus = Speed * Time = 4x * 8 = 32x km
- Total distance traveled by train = Speed * Time = 5x * 9 = 45x km
- Therefore, 32x + 45x = Total distance traveled by bus and train = Distance traveled by bike = 100 km
- Solving for x, x = 2
- Therefore, speed of bus = 4x = 8 * 4 = 32 km/hr

Calculating the total distance traveled:
- Distance traveled by bike = 100 km
- Distance traveled by bus = Speed * Time = 32 * 8 = 256 km
- Distance traveled by train = Speed * Time = 40 * 9 = 360 km
- Total distance traveled = 100 + 256 + 360 = 716 km

Hence, option (c) 716 km is the correct answer.

A car travels from a place A to B in 7 hour. It covers half the distance at 30 kmph and the remaining distance at 40 kmph, what is the total distance between A and B?
  • a)
     120 Km
  • b)
     250 Km
  • c)
    240 Km
  • d)
    150 Km
Correct answer is option 'C'. Can you explain this answer?

1)The car is is travel from A to B in 7 hr.
2)and it covers the x/2 distance at 30 kmph and the remaining distance at 40kmph.
3)while the total distance between A and B is ?

7= D/2×30 + D/2×40

7= D/60 + D/80

7=D(60+80)/4800

7=D 140/4800

7=D7/240

1=D/240

thus,D = 240 Kms.

The driver of an ambulance sees a college bus 40 m ahead of him after 20 seconds, the college bus is 60 meter behind. If the speed of the ambulance is 30 km/h, what is the speed of the college bus?
  • a)
    10 kmph
  • b)
    12 kmph
  • c)
    15 kmph
  • d)
    22 kmph
Correct answer is option 'B'. Can you explain this answer?

Rajeev Kumar answered
Relative Speed = (Total distance)/total time
= (60+40) /20 = 5 m/s = (5*18)/5 = 18 kmph
Relative Speed = (speed of ambulance – speed of College bus)
Speed of College bus = speed of ambulance – relative speed.
= 30-18 = 12 kmph.

A man takes twice as long to row a distance against the stream as to row the same distance in favour of the stream. The ratio of the speed of the boat (in still water) and the stream is:
  • a)
    3 : 1
  • b)
    1 : 3
  • c)
    1 : 2
  • d)
    2 : 1
  • e)
    None of the above
Correct answer is option 'A'. Can you explain this answer?

Sagar Sharma answered
Understanding the problem:
Let's assume that the distance to be covered is D, and the speed of the boat in still water is B km/h. Let the speed of the stream be S km/h.

When rowing in favor of the stream, the effective speed of the boat is increased by the speed of the stream. So, the boat would be traveling at (B + S) km/h.

When rowing against the stream, the effective speed of the boat is decreased by the speed of the stream. So, the boat would be traveling at (B - S) km/h.

According to the given information, the time taken to row a distance D against the stream is twice the time taken to row the same distance in favor of the stream.

Formulating the equation:
Let's assume that the time taken to row a distance D in favor of the stream is T hours.
So, the time taken to row the same distance against the stream would be 2T hours.

Using the formula: Speed = Distance / Time, we can write the equation as:
(B + S) = D / T --(1)
(B - S) = D / (2T) --(2)

Solving the equations:
To find the ratio of the speed of the boat to the stream, we need to eliminate D and T from the equations.

Multiplying equation (1) by 2, we get:
2(B + S) = 2D / T --(3)

Multiplying equation (2) by 2, we get:
2(B - S) = D / T --(4)

From equation (3), we can substitute D / T as 2(B + S):
2(B + S) = 2(2(B - S))
2B + 2S = 4B - 4S
6S = 2B
3S = B

Therefore, the ratio of the speed of the boat to the stream is 3 : 1.

Hence, the correct answer is option 'A'.

Chapter doubts & questions for Time, Speed and Distance - 4 Months Preparation Course for CLAT UG 2025 is part of CLAT exam preparation. The chapters have been prepared according to the CLAT exam syllabus. The Chapter doubts & questions, notes, tests & MCQs are made for CLAT 2025 Exam. Find important definitions, questions, notes, meanings, examples, exercises, MCQs and online tests here.

Chapter doubts & questions of Time, Speed and Distance - 4 Months Preparation Course for CLAT UG in English & Hindi are available as part of CLAT exam. Download more important topics, notes, lectures and mock test series for CLAT Exam by signing up for free.

Top Courses CLAT

Related CLAT Content